Ocynkownia ogniowa Termoprod od wielu lat zabezpiecza przed korozją stalowe elementy, które służą społeczeństwu przez długi czas. Eksperci starannie wykonują swoje obowiązki, doradzają osobom zainteresowanym usługami cynkowniczymi oraz pomagają w znalezieniu satysfakcjonujących rozwiązań. W tym artykule specjaliści podpowiadają, jak prawidłowo przygotować materiały do cynkowania.
Spis treści:
- Rodzaje cynków wykorzystywanych do wykonania powłoki antykorozyjnej
- Proces cynkowania ogniowego
- Jak przygotować materiały do cynkowania?
- Dlaczego warto wybrać cynkowanie ogniowe?
- Podsumowanie: Ocynkownia ogniowa Termoprod – jak prawidłowo przygotować materiały do cynkowania?
Rodzaje cynków wykorzystywanych do wykonania powłoki antykorozyjnej
Powłokę cynkową wykonuje się cynku o różnych właściwościach. Zawartość czystego metalu wpływa na jakość warstwy ochronnej. Na rynku są dostępne różne formy tego surowca, zarówno w czystej postaci, jak i z domieszką innych metali. Każdy produkt posiada swoją kartę, na której znajdują się najważniejsze informacje dotyczące składu, toksyczności czy wytycznych dotyczących magazynowania, a także transportu.
Na rynku są dostępne następujące rodzaje cynku:
- cynk metaliczny – oznaczony symbolem Z5, zawiera aż 98,5% czystego cynku;
- cynk wtórny – zawiera ok. 97,5 – 98,5% Zn;
- cynk technicznie czysty – cechuje go najmniejsza ilość domieszek w składzie;
- stop cynku z dużą ilością miedzi oraz glinu;
- stop cynku z bizmutem, niklem i śladowymi ilościami innych metali;
- stop cynku i glinu (o zawartości odpowiednio 95% i 5%).
Z tego typu surowców wytwarza się wiele różnorodnych wyrobów, m.in.: odlewy ciśnieniowe, blachy, pręty, a także druty czy taśmy.
Ponadto wymienione wyżej rodzaje cynku są wykorzystywane do wykonania powłok antykorozyjnych. Taka formy ochrony cieszy się uznaniem w branży budowlanej, usługowej, transportowej i motoryzacyjnej. Cynkowa warstwa zabezpieczająca jest niezwykle wytrzymała.
Proces cynkowania ogniowego
Metoda zanurzeniowa składa się z kilku etapów. Najpierw stalowe elementy są oczyszczane i odtłuszczane. Po wykonaniu niezbędnych czynności wyroby ze stali zanurza się w gorącej kąpieli cynkowej. Temperatura stopu wynosi ok. 450oC. Przyjmuje się, że jej wartość nie powinna przekroczyć 460oC. W tym czasie na metalowej powierzchni dochodzi do reakcji cynku oraz żelaza. W ten sposób powstaje powłoka antykorozyjna o wielu cennych właściwościach.
Wielowarstwowa struktura oraz powleczenie cynkiem trudnodostępnych miejsc zwiększa efektywność technologii. Następnie usuwa się nadmiar powłoki i studzi wykąpane części. Po osiągnięciu optymalnej temperatury wyroby są gotowe do użytku bądź do dalszej obróbki.
Starannie wykonana powłoka wytrzymuje nawet 100 lat. Jej trwałość zależy przede wszystkim od grubości, a także od środowiska, w którym jest umieszczona stalowa konstrukcja. W trudnych warunkach przemysłowych obserwuje się największy uszczerbek cynku w stosunku rocznym. Im mniej kwaśnych opadów, tym lepiej dla ocynkowanej powierzchni.
Jak przygotować materiały do cynkowania?
Do cynkowania nadają się stale miękkie oraz niektóre odmiany niskostopowe. Technika ta jest rekomendowana również w przypadku elementów wykonanych z żeliwa bądź staliwa. Do kąpieli wkłada się części o różnych rozmiarach i kształtach. Każda z nich musi być odpowiednio przygotowana z zachowaniem najwyższych standardów. Są one ściśle określone w międzynarodowych normach.
Cynkowanie odradza się w przypadku złącz lutowanych, które cechuje niska temperatura topnienia. Cynkowej powłoki nie wykonuje się również na cienkich blachach czy sztywnych elementach w jednej płaszczyźnie. Kolejnym przeciwskazaniem są farby silikonowe o właściwościach antyrozpryskowych.
Aby prawidłowo przygotować materiały do cynkowania, wykorzystuje się sztywnienia, podpory oraz wykonuje się otwory. Cynkowanie ogniowe odbywa się w specjalnej wannie lub w piecu z wirówką. Urządzenia tego typu znajdują się w cynkowniach na terenie całego kraju. Jednym z takich miejsc jest ocynkownia ogniowa Termoprod w województwie mazowieckim.
Dlaczego warto wybrać cynkowanie ogniowe?
Cynkowanie ogniowe to ciekawa propozycja dla inwestorów i osób prywatnych, którym zależy na jak największej optymalizacji wydatki. Skuteczna powłoka antykorozyjna gwarantuje bezawaryjność przez wiele lat. Nie wymaga ona żadnej konserwacji ani dalszej obróbki. Takie rozwiązanie niesie ze sobą wymierne korzyści w wielu aspektach naszego życia.
Wysoka odporność na korozję zapewnia bezpieczeństwo użytkownikom. Ogranicza ryzyko wypadków, a także uszczerbków na zdrowiu. Chroni ludzkie życie i poprawia codzienny komfort. Brak konieczności napraw oraz remont pozytywnie wpływa na organizację w miejscach publicznych. To dobry sposób, by ograniczyć utrudnienia drogowe, a także pozostałe nieudogodnienia.
Kolejną zaletą ocynku ogniowego jest ochrona środowiska naturalnego. Metoda ta nie wywołuje żadnych szkodliwych skutków dla przyrody. Trwała powłoka cynkowa nie ingeruje w życie fauny oraz flory. Dzięki niej wszystkie organizmy mogą się bez żadnych przeszkód rozwijać.
Niski stopień awaryjności to również ograniczenie codziennego stresu. To jeden z bardziej palących problemów, z którymi boryka się współczesna ludzkość. Jeśli zależy Ci na ograniczeniu czynników stresogennych, koniecznie wybieraj sprawdzone rozwiązania. Poddaj ocynkowi Twoje otoczenie, by ograniczyć nieplanowane wydatki i związane z tym komplikacje.
Podsumowanie: Ocynkownia ogniowa Termoprod – jak prawidłowo przygotować materiały do cynkowania?
Szukasz specjalistów świadczących usługi z zakresu cynkowania? Mieszkasz w województwie mazowieckim lub w najbliższej okolicy? Skontaktuj się z ocynkownią ogniową Termoprod. Nasi eksperci przeprowadzą Cię przez wszystkie procedury i odpowiedzą na każde pytanie. Nasi pracownicy zaopiekują się Twoimi stalowymi wyrobami i zwiększą ich funkcjonalność. Odpowiednio przygotują wszystkie materiały oraz poddadzą je cynkowej kąpieli. Z ich pomocą poprawisz swój komfort życia. Przekonaj się na własnej skórze, że korzystanie z przedmiotów zabezpieczonych powłoką antykorozyjną może stać się jeszcze przyjemniejsze.