Jakie zastosowanie ma cynkowanie ogniowe? Dlaczego odgrywa ono tak ważną rolę w rzemiośle i przemyśle? Do czego ocynk może nam się przydać w życiu codziennym? Odkrywamy sekrety cynkowej powłoki antykorozyjnej. Mamy nadzieję, że nasze wyjaśnienia pomogą w wyborze odpowiedniej warstwy ochronnej.
Spis treści:
- Melouin i Tadeusz Sendzimir odkrywają potencjał cynkowej powłoki antykorozyjnej
- Cynkowanie ogniowe – na czym to polega?
- Zastosowanie cynkowania ogniowego
- Cynkowanie ogniowe mazowieckie – gdzie oddać stalowe wyroby?
- Podsumowanie: Jakie zastosowanie ma cynkowanie ogniowe?
Melouin, Sorel i Tadeusz Sendzimir odkrywają potencjał cynkowej powłoki antykorozyjnej
1741 rok zapisał się złotymi zgłoskami w branży metalurgicznej. Wtedy to francuski chemik Melouin odkrył cenne właściwości powłoki cynkowej. Jego badania zainspirowały wiele osób. Jednym z nich był inżynier Sorel, który w następnym wieku opatentował ocynk galwaniczny. Z kolei w XX wieku nasz rodak – Tadeusz Sendzimir wyznaczył nowy trend w metalurgii. Dzięki niemu w przemyśle zaczęto na szeroką skalę wykorzystywać cynkowanie ogniowe. Osiągnięcia tej trójki poprawiły komfort życia codziennego całej ludności, a także pozytywnie wpłynęły na całą gospodarkę.
Cynkowanie ogniowe – na czym to polega?
Nieodpowiednio zabezpieczona stal jest narażona na szkodliwe działanie czynników środowiskowych. Pod wpływem wilgoci, zanieczyszczeń czy gleby metalowa powierzchni ulega degradacji. W zależności od konkretnych warunków atmosferycznych erozja może trwać od kliku miesięcy do kilku lat. Aby zapobiec niszczycielskiej sile, korzysta się z różnych technik zwiększających wytrzymałość metalowych elementów. Jednym z nich jest ocynk ogniowy.
Cynkowanie ogniowe to proces składający się z wielu czynności. Na początku stalowe części zostają oczyszczone ze wszystkich brudnych śladów, tłustych plam oraz produktów korozji. Kiedy są nieskazitelnie czyste zanurza się je w gorącej kąpieli cynkowej. W tym czasie wytwarza się trwała warstwa cynkowa, która skutecznie zapobiega erozji. Stop żelaza i cynku stanowi gwarancję wysokiej jakości wyrobów ze stali. Dzięki niemu powstaje mniej uszkodzeń oraz awarii. To inwestycja, która przynosi wymierne korzyści. Mądre gospodarowanie finansami publicznymi, a także domowymi czy firmowymi daje poczucie bezpieczeństwa i satysfakcji.
Wśród największych zalet cynkowej powłoki antykorozyjnej wymienia się m.in.:
- dużą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, np.: na tarcie, odkształcenia, uderzenia;
- brak dodatkowych prac konserwacyjnych;
- wieloletnią ochronę przed korozją,
- brak negatywnych skutków dla środowiska naturalnego,
- przystępną cenę.
Starannie pokrytą cynkiem stal można dodatkowo pomalować farbą proszkową, by zwiększyć jej walory użytkowe oraz nadać jej odpowiedni wygląd. Bogata paleta barw umożliwia dopasowanie konstrukcji do konkretnego wnętrza czy otoczenia. Dzięki temu możemy stworzyć atrakcyjną architekturę urbanistyczną.
Zastosowanie cynkowania ogniowego
Ocynkowana stal jest nawet kilkanaście razy bardziej wytrzymała od tej pozbawionej warstwy ochronnej. Kąpiel cynkowa jest stosunkowo tanim rozwiązaniem. Zajmuje mało czasu, dlatego cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców i gospodarstw domowych. Ocynk ogniowy wykorzystuje się w przeróżnych branżach. Bez niego trudno sobie wyobrazić przemysł samochodowy, budowlany czy metalowy.
Cynkowaniu ogniowemu poddaje się stalowe elementy, które są szczególnie narażone na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych, szczególnie wody oraz powietrza. Należą do nich konstrukcje wykorzystywane na zewnątrz, np.:
- ogrodzenia,
- rynny,
- dachy,
- karoserie samochodowe,
- ciągi komunikacyjne.
Ponadto ocynk wykonuje się również na metalowych częściach wykorzystywanych wewnątrz budynków. Wśród nich znajdują się m.in.: urządzenia sportowe, sprzęty gospodarstwa domowego, okucia.
Cynkowanie ogniowe mazowieckie – gdzie oddać stalowe wyroby?
Na terenie województwa mazowieckiego znajduje się kilka cynkowni ogniowych. Jedną z nich jest ocynkownia ogniowa Termoprod. Przedsiębiorstwo należy do najnowocześniejszych w Europie. Współpracuje z kilkoma firmami tego typu w naszym kraju. Tutaj można zlecić ocynk małych i dużych elementów stalowych. Pracownicy wykonują precyzyjną powłokę antykorozyjnej w piecu z wirówką lub w dużej wannie w zależności od zlecenia. Dodatkowo służą fachowym doradztwem oraz oferują własny transport, gdy klient nie może sam dostarczyć metalowych produktów do dalszej obróbki. Przyjazna atmosfera i wysoka jakość usług cynkowniczych sprawiają, że wiele osób chętnie powraca do ocynkowni w Radomiu.
Podsumowanie: Jakie zastosowanie ma cynkowanie ogniowe?
Cynkowanie ogniowe stwarza ogromne możliwości ochrony przed korozją. Decydując się na skorzystanie z tej metody, możemy ograniczyć nasze wydatki praktycznie do minimum. W odpowiednich warunkach metalowa konstrukcja może wytrzymać bez szwanku prawie całe nasze życie. Jeśli dodatkowo wzmocnimy ją malowaniem proszkowym, zapewnimy sobie komfort na wiele lat. Ocynkowane ogrodzenie zamontowane na wiejskim terenie może nam posłużyć przez ponad pół wieku. To inwestycja, która sprawi nam ogromną radość.
Zainteresowany? Potrzebujesz więcej informacji? Chwyć za telefon i zadzwoń do nas już dziś: +48 885 856 805. Z przyjemnością odpowiemy na każde Twoje pytanie.