Powłoki antykorozyjne chronią materiały konstrukcyjne oraz metale przed szkodliwym działaniem rdzy. Odpowiednio nałożona warstwa zabezpieczająca wydłuża żywotność konstrukcji, poprawia jej walory estetyczne w dłuższej perspektywie i minimalizuje koszty przeznaczone na naprawę. Sprawdźmy, jakie są rodzaje powłok ochronnych. Podpowiadamy, którą z nich warto wybrać, a także gdzie zlecić jej wykonanie.

Spis treści:

  1. Korozja – co to jest i dlaczego warto jej zapobiegać?
  2. Rodzaje powłok antykorozyjnych i ich charakterystyka
  3. Powłoka antykorozyjna cynkowa – co warto o niej wiedzieć?
  4. Usługi cynkownicze – gdzie z nich skorzystać?
  5. Podsumowanie: Jaką powłokę antykorozyjną wybrać?

Korozja – co to jest i dlaczego warto jej zapobiegać?

Korozja to długotrwały proces, który niszczy metalową powierzchnię pod wpływem nadmiernej wilgoci, a także innych niekorzystnych warunków środowiskowych. W konsekwencji w metalu powstają dziury uniemożliwiające korzystanie z poszczególnych elementów czy całej konstrukcji. To z kolei często utrudnia codzienne funkcjonowanie oraz generuje dodatkowe koszty.

Niektóre poważne usterki obniżają PKB. Przedsiębiorcy bądź instytucje nie mogą świadczyć swoich usług do momentu, gdy skorodowane części zostaną wymienione. Czasem trzeba postawić cały obiekt od nowa, by zachować najwyższe standardy bezpieczeństwo. To z kolei wymaga czasu i generuje potężne koszty.

Aby zminimalizować ryzyko korozji, warto odpowiednio zabezpieczyć metal. W tym celu na jego powierzchnię nakłada się rozmaite warstwy ochronne. Sprawdźmy, jakie technologie są obecnie najbardziej popularne.

Rodzaje powłok antykorozyjnych i ich charakterystyka

Powłoki antykorozyjne dzieli się na:

  • organiczne – zaliczamy do nich smar, smołę, farbę, a także lakier czy tworzywa sztuczne;
  • nieorganiczne – niemetalowe oraz metalowe.

Warstwy metalowe są bardzo popularne w wielu branżach. Wykonuje się na ogromną skalę. Należą do nich powłoki katodowe i anodowe.

Powłoka antykorozyjna katodowa powstaje z metali bardziej szlachetnych niż surowiec, z którego wyprodukowano konkretny element. Najczęściej używa się w tym celu srebro, miedź, cynę czy nikiel. Aby zagwarantować wytrzymałość warstwy, musi ona być precyzyjnie naniesiona. Jeśli powstanie szczelina, metalowe części szybciej ulegają korozji niż te bez tez dodatkowego zabezpieczenia.

Powłokę antykorozyjną anodową wykonuje się z mniej szlachetnych metali niż główny komponent użyty do produkcji. Ta technologia zapewnia metalom ochronę katodową. Warstwa zabezpieczająca przed korozją odgrywa rolę anody. Nazywa się ją protektorem. Najczęściej do ochrony wykorzystuje się cynk, rzadziej kadm. Pełnią one funkcję anody, gdy pojawi się szczelina. Z kolei stal lub żelazo są katodami.

Pośród innych technik ochrony stali oraz żelaza przed powstaniem rdzy wymienia się m.in.:

  • zanurzeniowe,
  • malarskie,
  • dyfuzyjne,
  • chemiczne,
  • emalierskie.

Do wyboru również metody kondensacyjne, niemetaliczne izolujące czy metalizacyjne. Bogata oferta odpowiada zróżnicowanym potrzebom użytkowników. Niektóre warstwy wchodzą w reakcję z surowcami, inne izolują metal. Co ciekawe, niektóre środki ochronne zawierają w swoim składzie cynk.

Powłoka antykorozyjna cynkowa – co warto o niej wiedzieć?

Ocynk stosuje się w przypadku stalowych czy też żeliwnych części. Cynk gwarantuje doskonałą ochronę protektorową konstrukcji. Pierwiastek ten wykazuje wysoki stopień odporności na korozję w środowisku o zróżnicowanym pH, dlatego cieszy się tak dużą popularnością w przemyśle.

Powłoki antykorozyjne cynkowe otrzymuje się na wiele sposobów. Metoda ogniowa polega na zanurzeniu gotowych wyrobów z metalu w gorącej kąpieli cynkowej. Z kolei ocynk galwaniczny powstaje w procesie elektrolizy.

Powłoka cynkowa w umiarkowanych warunkach środowiskowych wytrzymuje nienaruszona nawet pół wieku. To inwestycja, która na pewno się zwróci. Odpowiednio nałożona warstwa zapewni perfekcyjną ochronę przed korozją przez większą część Twojego życia. Dzięki niej ograniczysz stres związany częstymi naprawami. Twoje otoczenie będzie się pięknie prezentować, a Ty będziesz się w nim dobrze czuć.

Usługi cynkownicze – gdzie z nich skorzystać?

Jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z usług cynkowniczych, wybierz doświadczonych specjalistów, którzy cieszy się dobrą opinią w branży. W ten sposób zyskasz pewność, że dobrze zainwestowałeś Twoje oszczędności. Starannie wykonane zlecenie będzie stanowiło wizytówkę Twojej posesji czy biznesu. Przed wybraniem konkretnej firmy, koniecznie przeprowadź krótki wywiad. Wtedy podjęcie właściwej decyzji stanie się prostsze. Pamiętaj, że cena powinna w tym przypadku być drugorzędną kwestią. Po pierwsze postaw na jakość.

Ocynkownia Termoprod z Radomia specjalizuje się cynkowaniu ogniowym. Tutaj zabezpieczysz różne elementy stalowe i żeliwne przed korozją. W ofercie duża wanna oraz piec z wirówką. Jeżeli brakuje Ci doświadczenia, skorzystaj z pomocy ekspertów. Opowiedz im o Twoich potrzebach. W zamian otrzymasz propozycję dopasowaną do Twoich oczekiwań.

Podsumowanie: Jaką powłokę antykorozyjną wybrać?

Wybór odpowiedniej powłoki antykorozyjnej może stanowić poważny problem, szczególnie gdy brakuje nam doświadczenia oraz wiedzy. Wydaje się, że popularny ocynk ogniowy będzie idealnym rozwiązaniem dla większości z nas. Wytrzymałe zabezpieczenie skutecznie chroni stalowe oraz żeliwne powierzchnie przed korozją. Z jego pomocą ograniczysz liczbę awarii przez długi czas.