Ocynk ogniowy to jedna z najbardziej popularnych metod zapobiegania korozji. Zardzewiała blacha szybko się niszczy. Na jej powierzchni pojawiają się dziury uniemożliwiające dalszą eksploatację metalowej konstrukcji. W konsekwencji właściciele są narażeni na dodatkowe koszty oraz utrudnienia. W niektórych przypadkach naprawa okazuje się niemożliwa. Konieczna jest wymiana. Podpowiadamy, jak rozpoznać ocynk ogniowy, aby uniknąć wielu rozczarowań w przyszłości.

Spis treści:

  1. Cynkowanie ogniowe kontra elektro-cynkowanie – co warto o nich wiedzieć?
  2. Dobra blacha ocynkowana, czyli jaka?
  3. Jak rozpoznać ocynk ogniowy?
  4. Cynkowa powłoka antykorozyjna – gdzie ją wykonać?
  5. Podsumowanie: Jak rozpoznać ocynk ogniowy?

Cynkowanie ogniowe kontra elektro-cynkowanie – co warto o nich wiedzieć?

Powłoka cynkowa chroni metalowe wyroby przed niszczącym działaniem rdzy oraz korozji. Dzięki niej produkty stają się bardziej wytrzymałe. Przez długi czas pięknie się prezentują i zachowują swoje cenne właściwości. Ocynk to najskuteczniejsza warstwa ochronna, jaką do tej pory wymyślono.

Cynkowanie ogniowe polega na zanurzeniu starannie oczyszczonych metalowych elementów w gorącym cynku. Brak tłustych i brudnych śladów zwiększa wytrzymałość powłoki. Prawidłowo wykonane techniki czyszczenia dają gwarancję, że cząsteczki metali trwale się ze sobą połączą, tworząc jednolitą powierzchnię. Metalurgiczne wiązanie może wytrzymać nawet 100 lat, jeśli stal będzie się znajdować w odpowiednim środowisku.

Z kolei cynkowanie elektrostatyczne to proces, w którym jony cynku zostają przeniesione na nieszlachetny metal za pomocą prądu elektrycznego znajdującego się w roztworze elektrolitu. W ramach reakcji dodatnio naładowane jony Zn zostają zredukowane, a później osadzają się bezpośrednio na materiale z dodatnim ładunkiem elektrycznym. Czasem dodaje się rafinerie ziarna, by stworzyć gładką powłoką antykorozyjną.

Dobra blacha ocynkowana, czyli jaka?

Dobrej jakości blacha ocynkowana powinna pochodzić z cieszącej się renomą huty. Niestety większość producentów czy sprzedawców nie informuje klientów o pochodzeniu wyrobów metalowych. W związku z tym najczęściej kupujemy kota w worku. Bardzo nad tym faktem ubolewamy, gdyż opinia huty w dużym stopniu wpływa na stałość oraz jakość ocynku.

Jeżeli zależy nam na tym, by mądrze zainwestować swoje pieniądze, warto zapytać sprzedawcy o specjalne oznaczenia. To najszybszy sposób, by zweryfikować kraj, z którego przywieziono blachę. Pamiętajmy, że te sprowadzone z Korei, Chin czy Indii mają na ogół gorsze parametry techniczne. Wydaje się, że w tej sytuacji, dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług ocynkowni ogniowej.

Przy wyborze blachy ważnym kryterium jest grubość. Osoby, które chcą poczuć satysfakcję z zakupu, powinny wybrać ocynkowany produkty o grubości 0,45 lub 0,5 mm. Mogą też poszukać ocynkowni ogniowej w swoim regionie i zlecić wykonanie powłoki antykorozyjnej na metalowych wyrobach.

Specjaliści podkreślają, że oryginalne blachy mają jednolity kolor oraz grubość. Często zdarza się, że artykuły pochodzące z Bliskiego Wschodu nie spełniają tych kryteriów. W konsekwencji ich żywotność jest zdecydowanie krótsza niż polskich wyrobów hutniczych.

Jak rozpoznać ocynk ogniowy?

Cynkowanie ogniowe jest trwalsze od galwanicznego. Pierwsza powłoka antykorozyjna jest o wiele grubsza. Może osiągnąć maksymalnie nawet 100 mikronów. W drugim przypadku najczęściej otrzymamy warstwę ochronną o grubości od 3 do 5 mikronów, rzadziej 8 mikronów. To naprawdę spora różnica.

Rury cynkowane ogniowo są matowe. Ich wytrzymałość szacuje się na 20 – 50 lat w zależności od środowiska, w którym się znajdują. Warto w tym miejscu podkreślić, że galwanizacja chroni metalowe elementy tylko przez kilka lat. Jeśli wyroby są narażone na działanie szkodliwych czynników, ich żywotność wynosi zaledwie kilka miesięcy. Ich zaletą jest eleganckie wykończenie.

Ocynk ogniowy jest droższy od elektro-statycznego. To wydatek, na który warto się zdecydować, spoglądając w dalszą przyszłość. Inwestycja tego typu gwarantuje zwrot pieniędzy. Na przestrzeni kilkunastu bądź kilkudziesięciu lat możemy zaoszczędzić sporą kwotę.

Cynkowa powłoka antykorozyjna – gdzie ją wykonać?

Na terenie Polski istnieje wiele przedsiębiorstw wykonujących cynkowe powłoki antykorozyjne. Możemy je znaleźć praktycznie w każdym województwie. Mieszkańcy województwa mazowieckiego mogą skorzystać np. z usług ocynkowni ogniowej Termoprod. Firma dysponuje dużą wanną, piecem z wirówką, a także własnym transportem. Dodatkowo ocynkownia współpracuje z innymi cynkowniami w kraju. Dzięki temu może spełnić nawet najbardziej wygórowane oczekiwania swoich klientów i zrealizować niestandardowe zlecenia. Przyjazna atmosfera oraz fachowe doradztwo sprawiają, że osoby korzystające z usług cynkowniczych w Radomiu są naprawdę zadowolone.

Podsumowanie: Jak rozpoznać ocynk ogniowy?

Umiejętność rozpoznania ocynku ogniowego jest ważna. Niestety wielu z nas nie zdaje sobie z tego sprawy. Prawidłowa weryfikacja zajmuje mało czasu i przynosi wymierne korzyści, nie tylko ekonomiczne, ale również zdrowotne. Satysfakcja z zakupu wysokiej jakości produktów oraz korzystanie ze starannie świadczonych usług poprawiają humor, a także skutecznie minimalizują stres. Z tego powodu warto przyjrzeć się bliżej blachom czy rurom, by wybrać te o większej grubości oraz żywotności.

Zainteresowany ocynkiem ogniowym? Skorzystaj z usług cynkowniczych w Radomiu. Zadzwoń do nas i umów się na dogodny termin: + 48 885 856 805.