Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak powstaje powłoka cynkowa? W końcu to jedna z najbardziej popularnych powłok antykorozyjnych. Dzięki niej zwiększysz żywotność wielu konstrukcji i przedmiotów codziennego użytku. Zadbasz też o bezpieczeństwo, podniesiesz komfort życia oraz zapobiegniesz wielu nieprzyjemnym sytuacjom. Dowiedz się więcej o skutecznej ochronie metalowych elementów przed korozją.

Spis treści:

1. Co to jest powłoka cynkowa?
2. Jak powstaje powłoka cynkowa?
3. Grubość powłoki cynkowej
4. Co powinieneś wiedzieć o naprawie powłoki cynkowej?
5. Gdzie zlecić cynkowanie ogniowe w mazowieckim?
6. Podsumowanie: Jak powstaje powłoka cynkowa?

Co to jest powłoka cynkowa?

Powłoka cynkowa wytwarza się na stalowej lub żeliwnej powierzchni pod wpływem cynkowania. W tym celu wykorzystuje się różne metody. Do najbardziej popularnych należą cynkowanie ogniowe oraz ocynk galwaniczny. Pierwsza z nich polega na zanurzeniu w ciekłym cynku odpowiednio przygotowanych prefabrykatów. W wysokiej temperaturze cząsteczki metali przenikają się, tworząc warstwę ochronną na całej powierzchni profili.

Jak powstaje powłoka cynkowa?

Cynkowanie ogniowe to złożony proces. Składa się z kilku etapów. Staranne wykonanie poszczególnych czynności przyczynia się do powstania trwałej, jednolitej i nieprzepuszczalnej powłoki. Przyjrzyjmy się bliżej pracom, które wykonuje się w ocynkowni:

 • obróbka strumieniowo-ścierna — z metalowych części usuwa się wszelkie zanieczyszczenia, np. piasek, rdzę czy pozostałości starych warstw, korzystając z piaskowania bądź szlifierki;
 • podwieszenie prefabrykatów na tzw. trawierzach — metalowe części podwiesza się, a następnie przenosi się je do kolejnych wanien z różnymi roztworami za pomocą suwnicy;
 • odtłuszczanie — polega na chemicznym usuwaniu tłustych substancji przy użyciu alkalicznego, neutralnego bądź kwaśnego roztworu;
 • trawienie — polega na zanurzeniu metalowych elementów w kwasie solnym, by pozbyć się substancji niemetalicznych;
 • topnikowanie — kąpiel w roztworze chlorku cynku i chlorku amonu oczyszcza stal z tlenków;
 • suszenie — części przeznaczone do cynkowania suszy się w temperaturze od 120 do 150oC;
 • cynkowanie — zanurzenie prefabrykatów w ciekłym cynku w temperaturze roboczej 450oC prowadzi do powstania trwałego stopu odpornego na korozję;
 • studzenie — gorące elementy zanurza się w wodzie, by je ostudzić.

Grubość powłoki cynkowej

Powłokę cynkową cechuje budowa warstwowa. Jej grubość zależy w dużej mierze od temperatury kąpieli, a także od czasu zanurzenia. Cynkowanie ogniowe tworzy spójną warstwę na metalowych wyrobach od grubości od 70 do 150 mikrometrów. W ten sposób skutecznie zabezpieczysz konstrukcję na kilka dekad. W korzystnych warunkach środowiskowych może wytrzymać nawet pół wieku.

Europejska norma PN-EN ISO 1461 wskazuje, w jaki sposób należy mierzyć warstwę cynkową. Do pomiaru wykorzystuje się specjalistyczny sprzęt, np. ultrametr. Masę można podać też w g/m2. Ostateczna grubość powłok antykorozyjnych zależy od:

 • grubości żeliwa lub stali,
 • zawartości krzemu i fosforu w składzie prefabrykatów,
 • temperatury płynnego cynku,
 • chropowatości poszczególnych elementów,
 • czasu kąpieli cynkowej.

Co powinieneś wiedzieć o naprawie powłoki cynkowej?

Podczas cynkowania ogniowego może dojść do powstawania usterek na powierzchni powłoki antykorozyjnej. Uszkodzenia wynikają najczęściej z błędów konstrukcyjnych na etapie projektowania wyrobów przeznaczonych do zanurzenia w płynnym cynku lub innych niedopatrzeń przed przekazaniem wyrobów do ocynkowni. Usterki tego typu nie powinny przekroczyć ok. 0,5% całej powierzchni, a wymiar pojedynczego uszkodzenia 10 cm2. Jeśli szkody są większe, konieczna jest naprawa.

PN-EN ISO 1461 określa metody renowacji zniszczonej powłoki cynkowej. Zgodnie z obowiązującymi standardami wykonuje się:

 • natrysk cieplny cynkiem,
 • stopy lutownicze zawierające cynk,
 • malowanie specjalną farbą z cynkiem.

Przed przystąpieniem do pracy wadliwe części zostają odpowiednio oczyszczone.  Na wybór odpowiedniej techniki wpływa późniejsza obróbka. Jeśli zamierzasz pomalować ocynkowane elementy, poinformuj o tym cynkownię. Dzięki temu specjaliści dostosują grubość warstwy antykorozyjnej do Twoich potrzeb.

Gdzie zlecić cynkowanie ogniowe w mazowieckim?

Szukasz miejsca w wojewódzkim mazowieckim, w którym wykonuje się cynkowanie ogniowe? Skorzystaj z wiedzy i doświadczenia specjalistów w branży. W ocynkowni ogniowej Termoprod zlecisz profesjonalne wykonanie powłoki antykorozyjnej. Renomowani fachowcy starannie przygotują Twoją konstrukcję do kąpieli cynkowej. Dzięki nim metalowe przedmioty staną się odporne na korozję. Tutaj zadbasz o Twoje ogrodzenie, rury, a także drobne elementy oraz przedmioty codziennego użytku. Przedsiębiorstwo zaprasza do współpracy osoby prywatne, firmy i instytucje. Wykwalifikowani eksperci stanowią gwarancję jakości. W tym miejscu zlecisz realizację standardowych oraz nietypowych projektów.

Podsumowanie: Jak powstaje powłoka cynkowa?

Powłoka cynkowa to jedna z najlepszych metod ochrony metalowych powierzchni przed rdzewieniem. Stosowanie się do międzynarodowych standardów na każdym etapie cynkowania ogniowego gwarantuje sukces każdego projektu. Dobrze zaprojektowane i zabezpieczone wyroby ze stali stają się niezwykle wytrzymałe.

Dzięki nim zaoszczędzisz sporą sumę pieniędzy, a także zminimalizujesz źródła stresu. Zainwestuj w wysokiej jakości powłokę antykorozyjną, by jak najszybciej zwiększyć komfort życia. Zadbaj o siebie, Twoich domowników oraz pracowników.