Ocynk ogniowy i ocynk galwaniczny to jedne z najbardziej popularnych metod ochrony stalowych elementów przed korozją. W ten sposób zabezpiecza się różne konstrukcje przed działaniem szkodliwych czynników atmosferyczny. Dzięki nowoczesnej technologii możesz przedłużyć żywotność rur lub ogrodzenia. Dowiedz się, na czym polega różnica między cynkowaniem ogniowym a galwanicznym, by wybrać najlepsze rozwiązanie dla siebie.

Spis treści:

1. Co to jest ocynk ogniowy?
2. Co to jest ocynk galwaniczny?
3. Cynkowanie ogniowe i cynkowanie galwaniczne — poznaj zalety obu metod
4. Dlaczego warto skorzystać z usług cynkowniczych?
5. Cynkowanie ogniowe mazowieckie — gdzie skorzystać z usług cynkowniczych?
6. Podsumowanie: Czym różni się ocynk ogniowy od galwanicznego?

Co to jest ocynk ogniowy?

Ocynk ogniowy polega na zanurzeniu metalowych elementów w ciekłym cynku w temperaturze roboczej 450oC. Przed przystąpieniem do tego etapu cała powierzchnia musi być odpowiednio przygotowana, wyczyszczona i osuszona. Podczas kąpieli cynk dociera do trudnodostępnych miejsc, cząsteczki metali wzajemnie się przenikają, a na panelu powstaje cieniutka warstwa ochronna o grubości od 70 do 150 mikrometrów.

Metoda ta gwarantuje wysoką jakość oraz trwałość. Niestety podczas zastygania cynku tworzą się nadlewy i zgrubienia, które obniżają walory estetyczne zabezpieczonych przed korozją części. Ocynkowane ogniowo prefabrykaty możesz pomalować lub powlec dodatkową powłoką, w której skład wchodzi wodorotlenek cynku oraz tlenek.

Co to jest ocynk galwaniczny?

Ocynk galwaniczny nazywa się również elektrolitycznym. Proces powlekania cynkiem przebiega przy użyciu prądu elektrycznego. Podobnie jak w technice ogniowej, z elementów usuwa się produkty korozji czy tłuste substancje. Dopiero później stalowe części kąpie się w roztworze, w którym znajdują się elektrolity i cząsteczki cynku.

Pod wpływem prądu atomy cynku tworzą gładką, cienką, a także błyszczącą powłokę. Wadą tej techniki jest krótsza żywotność warstwy ochronnej. Jest to spowodowane tym, że mniej szlachetny metal dociera tylko do łatwo dostępnych miejsc. W konsekwencji może się okazać, że prefabrykat został niedokładnie powleczony. Jeśli chodzi o estetykę wykonania, cynkowanie galwaniczne daje lepsze efekty wizualne. Ocynkowane elementy możesz polakierować lub pomalować odpowiednią farbą.

Cynkowanie ogniowe i cynkowanie galwaniczne poznaj zalety obu metod

Dobrze wykonane cynkowanie ogniowe pozwoli Ci zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy. W sprzyjającym otoczeniu stalowe elementy mogą wytrzymać nawet 50 lat. Skuteczna ochrona przed korozją umożliwia eksploatację konstrukcji bez ryzyka awarii. Z jej pomocą możesz ograniczyć liczbę wypadków oraz trwałych uszkodzeń, które mocno obciążą Twój budżet. To inwestycja, która na pewno Ci się zwróci w dłuższej perspektywie czasu.

Cynkowanie galwaniczne to ciekawa opcja dla estetów. Korzystając z tej technologii, można zabarwić stalowe części na czarno, oliwkowo albo na żółto. Metalowe elementy dekoracyjne świetnie się sprawdzają we wnętrzach. Z prefabrykatów produkuje się m.in. meble miejskie czy ogrodzenia. Gładka powierzchnia z połyskiem przyciąga wzrok i dodaje aranżacji elegancji.

Dlaczego warto skorzystać z usług cynkowniczych?

Ze stalowych prefabrykatów wykonuje się instalację elektryczną czy grzewczą. Służą one również do produkcji drabin, ogrodzeń czy pojazdów. Pod wpływem różnych szkodliwych czynników na metalowej powierzchni tworzy się rdza. Korozja może doprowadzić do uszkodzenia podzespołów czy przerw w dostawie energii.

Ochrona przed wilgocią zwiększa poziom bezpieczeństwa. Cynkowa powłoka zmniejsza ryzyko porażenia prądem, redukuje liczbę awarii sieci przesyłowych, poprawia estetykę wystroju oraz ergonomię. Z jej pomocą zminimalizujesz stres i zwiększysz satysfakcję z życia codziennego.

Cynkowanie ogniowe mazowieckie gdzie skorzystać z usług cynkowniczych?

Szukasz firmy świadczącej usługi cynkownicze na terenie województwa mazowieckiego? Ocynkownia ogniowa Termoprod z pewnością spełni Twoje oczekiwania. Przedsiębiorstwo wykonuje powłokę cynkową na różnych elementach. W tym miejscu zrealizujesz swoje projekty. Dokładnie wykonane cynkowanie zwiększy komfort Twojego życia oraz funkcjonalność przestrzeni. Od teraz skorodowane ogrodzenie lub inne zardzewiały przedmioty przestaną być Twoim problemem.

Nasi specjaliści zrealizują zlecenia standardowe i niestandardowe. W naszej wannie Twoje bramy, drabiny, słupy staną się praktycznie niezniszczalne, a  w piecu z wirówką Twoje odlewy, części złączne oraz drobne elementy zyskają ochronę przed korozją. Na specjalne życzenie poddamy cynkowaniu dowolną konstrukcję.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się z nami. Eksperci z Termoprodu odpowiedzą na każde pytanie. Przygotują indywidualną wycenę, a także zadbają o przyjazną atmosferę. W razie potrzeby możesz skorzystać z naszego transportu. Masz pytania? Napisz lub zadzwoń już dziś!

Podsumowanie: Czym różni się ocynk ogniowy od ocynku galwanicznego?

Ocynk ogniowy gwarantuje większą wytrzymałość konstrukcji. Jest dokładniejszy i bardziej ekonomiczny. To idealna propozycja dla osób stawiających na funkcjonalność. Jeśli walory estetyczne są dla Ciebie ważniejsze niż użytkowe, zdecyduj się na ocynk galwaniczy. Dzięki niemu Twoja przestrzeń stanie się bardziej elegancka. Stalowe elementy będą jednak mniej odporne na korozję, gdyż cząsteczki cynku nie dociera do trudnodostępnych miejsc.