Cynkowanie ogniowe z odwirowaniem to jedna z technik wykorzystywanych do stworzenia trwałej powłoki antykorozyjnej. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak prawidłowo ocynkować wybrane elementy ze stali, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Odkryjemy przed Tobą wiele sekretów. Od teraz będziesz świadomiej korzystać z usług cynkowniczych.

Spis treści:

  1. Cynkowanie ogniowe z odwirowaniem a cynkowanie wysokotemperaturowe z odwirowaniem
  2. Ocynk wysokotemperaturowy – co warto o nim wiedzieć?
  3. Cynkowanie wysokotemperaturowe – kilka słów o powłoce
  4. Cynkowanie ogniowe z odwirowaniem – gdzie skorzystać z usług cynkowniczych w województwie mazowieckim?
  5. Podsumowanie: Cynkowanie ogniowe z odwirowaniem – jak prawidłowo ocynkować wybrane elementy?

Cynkowanie ogniowe z odwirowaniem a cynkowanie wysokotemperaturowe z odwirowaniem

Klasyczny ocynk ogniowy wykonuje się w temperaturze ok. 450oC. To idealne rozwiązanie przy konstrukcjach stalowych, które można bez problemu zawiesić, by starannie wykonać wszystkie czynności. Niestety przy drobnych elementach takie rozwiązanie wydaje się mało komfortowe. Pracownicy ocynkowni musieliby wieszać drobne śrubki i inne akcesoria montażowe. To zajęłoby im sporo czasu. W efekcie cały proces zostałby bardzo wydłużony, a klienci musieliby dłużej czekać na realizację zlecenia. To z kolei skutkowałoby większymi kosztami różnych inwestycji.

Na szczęście wynaleziono inny sposób. Drobne elementy stalowe umieszcza się w specjalnym koszu, a po zakończeniu kąpieli cynkowej pracownicy odwirowują wyroby powleczone powłoką antykorozyjną. Takie rozwiązanie skutecznie zapobiega zgubieniu małych części, a także optymalizuje zużycie cynku.

W niektórych ocynkowaniach podczas odwirowania zwiększa się temperaturę do 530oC-560 oC. Dzięki temu warstwa zabezpieczająca przed korozją staje się grubsza oraz bardziej jednorodna. Cynkowanie wysokotemperaturowe z odwirowaniem jest polecane m.in. dla:

  • armatury przemysłowej,
  • niewielkich elementów konstrukcyjnych,
  • akcesoriów montażowych (np. nakrętek, śrub, gwoździ).

Cechą charakterystyczną takiej powłoki jest mniejszy połysk. Te wykonane tradycyjnie bardziej się błyszczą. Możne je dodatkowo pokryć specjalną farbą lub sproszkowaną, które zwiększają trwałość powłoki i dodają elegancji.

Ocynk wysokotemperaturowy – co warto o nim wiedzieć?

W tej technologii podobnie jak w tradycyjnej, najpierw przygotowuje się wszystkie elementy do cynkowania, a następnie zanurza się je kąpieli cynkowej. Potem pracownicy kontrolują jakość uzyskanych powłok. Prawidłowa weryfikacja gwarantuje klientom, że ich części konstrukcyjne będą odporne na działanie korozji.

Wszystkie drobne elementy zostają odtłuszczone, a ich powierzchnia dokładnie oczyszczona z rozmaitych zanieczyszczeń, np. zgorzelin. W tym celu używa się roztworu przygotowanego z kwasu solnego. Później wszystkie wyroby specjaliści pokrywają powłoką z topnika. Dzięki niemu minimalizuje się ryzyko utleniania przed zanurzeniem w gorącym cynku. Wystarczy kilka lub kilkanaście minut, by w temperaturze 530oC wykształciła się odpowiednia powłoka antykorozyjna. Zanurzenie obywa się w ceramicznej wannie, która jest ogrzewana za pomocą gazowych palników.

Grubość warstwy antykorozyjnej powinna wynosić minimum 45µm, nie powinna przekroczyć 85µm. Musi być zgodna z normą PN-EN ISO 1461. Powierzchnia wyrobów musi być dokładnie powleczone. Suma ubytków musi być mniejsza niż 0,5%. Jeżeli wykryje się wady, maluje się je farbą z dużym stężeniem cynku.

Ocynk wysokotemperaturowy – kilka słów o powłoce

Żelazo lepiej rozpuszcza się w temperaturze 490-520oC, dlatego ocynk wysokotemperaturowy wykonuje się przy 530 oC. W ten sposób wanna cynkownicza wolniej się zużywa. Co więcej, technologia ta zapewnia dłuższą ochronę przy mniejszej grubości warstwy antykorozyjnej. Powłoka wykonana tradycyjnie różni się budową od tej, która wytworzyła się na skutek wyższej temperatury.

Wyroby ocynkowane w 530oC są jasnoszare i szorstkie w dotyku. Na ich strukturę w dużym stopniu wpływa tempo chłodzenia po zanurzeniu w kąpieli. Na zewnątrz brakuje powłoki cynkowej. Warstwa ta jest równomierna. Składa się z faz międzymetalicznych Zn-Fe. Jej zaletą je dwukrotnie większa odporność.

Cynkowanie ogniowe z odwirowaniem – gdzie skorzystać z usług cynkowniczych w województwie mazowieckim?

Wanna cynkownicza wyposażona w wysokiej jakości wirówkę, która doskonale odwirowuje nadmiar cynku z elementów złącznych i niewielkich detali stalowych znajduje się m.in. w Radomiu. Mieszkańcy, przedsiębiorcy oraz instytucje z terenu województwa mazowieckiego mogą się zgłosić do ocynkowni Termoprod, która obsługuje klientów z różnych stron kraju. Przedsiębiorstwo współpracuje z kilkoma ocynkowniami w Polsce. Radomska firma dysponuje własnym transportem.

W ocynkowni ogniowej znajduje się również duża wanna, w której wykonuje się powłoki antykorozyjne dla większych stalowych elementów. Renomowani eksperci z branży chętnie wsłuchają się w Twoje potrzeby i pomogą Ci znaleźć odpowiednie rozwiązanie. Skorzystaj z usług jednego z najnowocześniejszych przedsiębiorstw świadczących usługi cynkownicze w Europie. Satysfakcja z inwestycji gwarantowana.

Podsumowanie: Cynkowanie ogniowe z odwirowaniem – jak prawidłowo ocynkować wybrane elementy?

Cynkowanie ogniowe z odwirowaniem to ciekawa propozycja dla osób, którym zależy na skutecznej walce z korozją. Drobne elementy pokryte prawidłowo wykonaną powłoką antykorozyjną zwiększają żywotność konstrukcji. W efekcie użytkownicy mogą czuć się bezpiecznie. Od teraz ryzyko usterek spowodowanych przez skorodowane elementy złączne znika praktycznie do zera.

Cynkowanie wysokotemperaturowe jest polecane dla wyrobów stalowych i nieregularnych kształtach o małych wymiarach, których skład chemiczny jest bardzo zróżnicowany. Z technologii tej korzysta stosunkowo niewiele ocynkowni w Polsce, które są wyposażone w stalowe wanny. Być może za niedługo modele ceramiczne staną się bardziej dostępne.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat cynkowania z odwirowaniem lub jesteś zainteresowany skorzystaniem z tego typu usług, skontaktuj się z nami już dziś!