Cynkowanie ogniowe to jedna z metod ochrony stalowych wyrobów przed korozją. Wytrzymała powłoka antykorozyjna jest w wielu przypadkach niezbędna, by zapewnić bezpieczeństwo w miejscach publicznych, a także w gospodarstwach domowych. Jeśli nie wiesz, na co się zdecydować, wybierz technologię, która wydłuży żywotność elementów konstrukcyjnych i złącznych wykonanych ze stali. Ocynk ogniowy to inwestycja, która na pewno Ci się opłaci. Dowiedz się o nim więcej, by mądrze zainwestować swoje oszczędności.
Spis treści:
- Cynkowa powłoka antykorozyjna – jak można ją wykonać?
- Cynkowanie ogniowe – dlaczego warto w niego zainwestować?
- Cynkowanie ogniowe z odwirowaniem – dobry pomysł na zabezpieczenie małych wyrobów ze stali?
- Ocynkownia Termoprod – skorzystaj z usług cynkowniczych w Radomiu
- Podsumowanie: Cynkowanie ogniowe – technologia, która wydłuża żywotność wyrobów stalowych
Cynkowa powłoka antykorozyjna – jak można ją wykonać?
Cynkowa powłoka antykorozyjna jest bardzo popularna ze względu na swoje właściwości chroniące przed rdzewieniem i nie tylko. Jej zaletą są stosunkowo małe koszty, a także elegancki wygląd. Z tego powodu ocynkowane elementy wykorzystuje się w różnych gałęziach przemysłu, np. w sektorze budowlanym czy transportowym. Na to rozwiązanie decydują się również producenci sprzętu AGD oraz osoby prywatne.
Warstwę cynkową wykonuje się na wiele sposobów. Najczęściej wykonuje się:
- cynkowanie ogniowe,
- cynkowanie galwaniczne,
- cynkowanie proszkowe,
- cynkowanie natryskowe.
Na rynku są też dostępne różne farby z cynkiem, które zapobiegają powstawaniu korozji. Jeśli zależy Ci na naprawdę skutecznej ochronie, zdecyduj się na pierwszy wariant.
Cynkowanie ogniowe – dlaczego warto w niego zainwestować?
Cynkowanie ogniowe to inaczej mechaniczne nakładanie powłoki z cynku na stalowe części konstrukcyjne. Oczyszczone elementy zanurza się w kąpieli cynkowej w specjalnej wannie żeliwnej bądź ceramicznej, w zależności od stosowanej technologii. Dzięki temu dochodzi do reakcji między cynkiem a żelazem. W wannie żeliwnej temperatura stopy wynosi ok. 450oC. Natomiast w wannie ceramicznej ok 530oC. Druga opcja, czyli ocynk wysokotemperaturowy z odwirowaniem, jest rzadziej oferowany przez polskie ocynkowanie.
Niezależnie od wybranej metody, na stalowej powierzchni wytwarza się wytrzymała warstwa ochronna, która zabezpiecza metalowe wyroby przez długi czas. W odpowiednich warunkach konstrukcja może być bez obaw użytkowana przez kilkadziesiąt lat. To naprawdę spora oszczędność zarówno dla naszej gospodarki, jak i dla domowego budżetu. Wydane na ten cel pieniądze są perfekcyjnie zainwestowane.
Cynkowanie ogniowe z odwirowaniem – dobry pomysł na zabezpieczenie małych wyrobów ze stali?
Cynkowanie ogniowe z odwirowaniem zabezpiecza śruby, nakładki, gwoździe oraz wiele innych drobnych elementów przed korozją. Dzięki nim montaż przebiega sprawnie, a większe części są ze sobą dokładnie połączone. Niekorzystne warunki środowiskowe nie stanowią już żadnego problemu. Od teraz zardzewiała śruba czy gwóźdź nie będą już szpecić. Spada również ryzyko usterek.
Ocynk ogniowy to tylko jedna z możliwości, by ochronić elementy złączne przed szkodliwymi czynnikami. Do wyboru są również inne metody, m.in.:
- ocynk galwaniczny,
- nakładanie płatów cynku,
- szerardyzacja,
- chromowanie dyfuzyjne.
W wyniku nakładania płatów cynku powstaje powłoka stanowiąca ochronę katodową. W tym przypadku używa się płatków z cynku. Czasem dodaje się do nich aluminiowe płatki. Niekiedy specjaliści stosują różne modyfikatory, by zmniejszyć współczynnik tarcia. Z kolei szerardyzacja polega na naniesieniu metalowych proszków w wysokiej temperaturze. W ten sposób powstaje stop żelaza i cynku. Z pomocą tej technologii zwiększa się przyczepność.
Chromowanie dyfuzyjne to powleczenie stalowej powierzchni warstwą chromu. Ta metoda jest polecana dla wyrobów, które w swoim składzie mają mniej niż 0,1% węgla. W wyniku dyfuzji powstaje twarda powłoka o właściwościach antykorozyjnych. Proces ten przebiega w temperaturze 950oC.
Ocynkownia Termoprod – skorzystaj z usług cynkowniczych w Radomiu
Jeśli szukasz miejsca, w której zlecisz ocynkowanie dużych i małych wyrobów stalowych, skorzystaj z usług cynkowniczych w Radomiu w ocynkowni Termoprod. Znajdziesz tutaj dużą wannę idealną dla bram przesuwnych, słupów czy drabin, a także piec z wirówką przeznaczony dla emenetów złącznych oraz stalowych detali.
Infrastruktura jednej z najnowocześniejszych ocynkowni w Europie ułatwia realizację różnorodnych zleceń. Doświadczeni eksperci w branży cieszą się dobrą opinią na rynku. Doradzają, pomagają w znalezieniu najlepszych rozwiązań spełniających oczekiwania klientów, a także starannie wykonują powierzone im zadania.
W razie potrzeby możesz skorzystać z transportu należącego do Termoprod. Nie musisz się już martwić o dostarczenie stalowych części na miejsce. Dodatkowo ocynkownia współpracuje z innymi przedsiębiorstwami tego typu w naszym kraju. Tutaj na pewno znajdziesz to, czego aktualnie potrzebujesz.
Podsumowanie: Cynkowanie ogniowe – technologia, która wydłuża żywotność wyrobów stalowych
Cynkowanie ogniowe to obecnie najskuteczniejsza metoda ochrony stalowych wyrobów przed korozją. Ocynk jest odporny na uszkodzenia mechanicznie. Pięknie się prezentuje, nie odkształca się i nie wymaga dodatkowej konserwacji. Jeśli chcesz, możesz zmienić jego design. W tym przypadki świetnie sprawdza się malowanie proszkowe. Dzięki niemu powłoka jest jeszcze bardziej wytrzymała.