Cynkowanie ogniowe to jedna z najbardziej popularnych technik cynkowania. Sprawdź, na czym polega i dlaczego się je wykonuje. Nowoczesna technologia tego typu przynosi o wiele lepsze rezultaty niż malowanie proszkowe. Warto o tym pamiętać, jeśli chcesz w przyszłości zainwestować w stalową konstrukcję. Dzięki naszym wskazówkom zoptymalizujesz Twoje wydatki oraz zminimalizujesz stres w przyszłości.
Spis treści:
1. Cynkowanie ogniowe — co to jest?
2. Jak przebiega proces cynkowania ogniowego?
3. Dlaczego warto poddać stalowe elementy cynkowaniu ogniowemu?
4. Wady cynkowania ogniowego
5. Cynkowanie ogniowe — skorzystaj z oferty ocynkowni ogniowej Termoprod
6. Podsumowanie: Cynkowanie ogniowe. Na czym polega i dlaczego się je wykonuje?
Cynkowanie ogniowe — co to jest?
Cynkowanie ogniowe to mechaniczne nakładanie cynku na powierzchnię stali. Ochronna powłoka tworzy się z zewnętrznej i z wewnętrznej strony profili zamkniętych. Pod wpływem wysokiej temperatury tworzy się trwała nieprzepuszczalna warstwa, która skutecznie chroni przed korozją. Brak rdzy znacznie wydłuża żywotność elementów. Stają się one praktycznie niezniszczalne.
Jak przebiega proces cynkowania ogniowego?
Przed nałożeniem cynku wszystkie elementy trzeba dokładne wyczyścić. Staranne przygotowanie do obróbki wstępnej zwiększa jakość obróbki wstępnej. Usunięcie zabrudzeń sprawi, że Twoja konstrukcja będzie nienagannie się prezentować przez wiele lat.
Odtłuszczanie skutecznie eliminuje tłuste ślady z powierzchni. Oleje, substancje woskowe i tłuszcze utrudniają reakcję żeliwa lub stali z cynkiem. Do ich zwalczenia używa się nieorganicznych roztworów o neutralnym, alkalicznym lub kwaśnym pH.
Trawienie to kolejny etap przygotowania. Prefabrykaty kąpie się w kwasie solnym, by pozbyć się rdzy, zgorzelin lub innych skutków korozji. Później metalowe części poddaje się płukaniu. Ta czynność wydłuża żywotność kąpieli technologicznych.
Następnym zabiegiem jest topnikowanie. Stalowe elementy zanurza się w roztworze chlorku amonu i chlorku cynku. W ten sposób oczyszcza się je ze śladowych tlenków żelaza, które utrudniają cynkowanie ogniowe.
Gdy wszystkie niedoskonałości znikną, przechodzi się do osuszania. W wyniku tego procesu znika nadmiar topników. Zbyt duża ilość tych substancji może doprowadzić do szoku termicznego podczas kąpieli.
Dopiero później stal zanurza się w roztopionym cynku. W tym czasie temperatura robocza wynosi 450oC. Podczas zanurzenia dochodzi do dyfuzji. Jest to zjawisko fizyczne polegające na samorzutnym przenikaniu się cząsteczek. Atomy cynku i stali wzajemnie się przenikają. Po kilku minutach wytwarza się trwała powłoka.
Ostatnim etapem procesu jest naturalne chłodzenie. Ogniowa warstwa cynkowa to świetna ochrona fizyczna i elektrolityczna. Zabezpiecza materiał przed szkodliwymi czynnikami środowiskowymi.
Dlaczego warto poddać stalowe elementy cynkowaniu ogniowemu?
Prefabrykaty poddane cynkowaniu ogniowemu nie wymagają dodatkowej konserwacji. Wykazują wysoki stopień odporności na uszkodzenia mechaniczne. Są odporne na uderzenia oraz tarcie. Gwarantują trwałą ochronę budowlanych konstrukcji nawet przez 50 lat.
Naturalna powłoka jest przyjazna dla środowiska naturalnego. Nie wydziela żadnych szkodliwych substancji ani zapachów. W pobliżu ocynkowanych elementów bez żadnych obaw mogą przebywać dzieci, alergicy i zwierzęta.
Kolejną zaletą tej technologii jest ochrona katodowa galwaniczna. Perfekcyjnie chroni stalowe elementy przed korozją elektrochemiczną, która prowadzi do powstania trwałych uszkodzeń. Cynk jako metal mniej szlachetny od stali ulega korozji jako pierwszy. Produkty jego degradacji opóźniają powstanie kolejnych zniszczeń.
Wady cynkowania ogniowego
Cynkowanie wymaga odpowiednich przygotowań już na etapie projektowanie. Zanim poszczególne elementy zostaną poddane całemu procesowi, należy przygotować otwory przelewowe i odpowietrzające. Gdy konstrukcja zostanie powleczona cynkiem, trzeba usunąć zacieki. Czasem poddaje się korekcie otwory. To wszystko wymaga czasu oraz precyzji. Sporadycznie zdarza się, że prefabrykaty uległy odkształceniom.
Cynkowanie ogniowe — skorzystaj z oferty ocynkowni ogniowej Termoprod
Ocynkownia ogniowa Termoprod dysponuje własnym transportem. Jeśli szukasz firmy, która profesjonalnie wykona cynkowanie ogniowe Twojej konstrukcji, zgłoś się do nas. Zapraszamy do współpracy przedsiębiorców i osoby prywatne z terenu województwa mazowieckiego. Zapewniamy fachową obsługę oraz rzetelną realizację zlecenia zgodnie z normą PN-EN ISO 1461. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, by spełnić jego oczekiwania.
Podsumowanie: Cynkowanie ogniowe. Na czym polega i dlaczego się je wykonuje?
Cynkowanie ogniowe to jedna z najbardziej popularnych technologii zabezpieczenia stali przed korozją. Precyzyjnie wykonana powłoka cynkowa gwarantuje długowieczność metalowej konstrukcji zamontowanej nawet w najbardziej wymagających warunkach środowiskowych. Warstwę cynku możesz dodatkowo pomalować. W ten sposób wzmocnisz osłonę. W tym celu wykorzystaj specjalną farbę w dowolnym kolorze lub poddaj ocynkowane elementy pasywacji. Proces ten polega na powleczeniu metalu powłoką składającą się z wodorotlenku cynku oraz tlenku. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat cynkowania ogniowego lub zastanawiasz się nad skorzystaniem z tego typu usługi, skontaktuj się z nami i zapoznaj się z kolejnymi wpisami na naszym blogu.