Cynkowanie ogniowe cieszy się dużą popularnością na całym świecie. Z usług cynkowniczych korzystają zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy, by zapewnić wysoką żywotność konstrukcji oraz wyrobów metalowych. Prawidłowo wykonana powłoka antykorozyjna zmniejsza ryzyko wystąpienia uszkodzeń przez wiele lat. Mniejsza ilość awarii poprawia komfort życia społecznego, a także prywatnego.
Spis treści:
- Cynkowanie ogniowe kontra malowanie – co wybrać?
- Czy ocynk ogniowy ulega korozji?
- Jak przechowywać wyroby stalowe?
- Cynkowa powłoka antykorozyjna – jak ją dodatkowo zabezpieczyć?
- Podsumowanie: Cynkowanie ogniowe – jaką ma przewagę nad malowaniem?
Cynkowanie ogniowe kontra malowanie – co wybrać?
Cynkowanie ogniowe polega na zanurzeniu oczyszczonych stalowych elementów w kąpieli cynkowej w temperaturze ok. 450OC. W krótkim czasie dochodzi do reakcji, w wyniku której powstaje wielowarstwowa powłoka antykorozyjna. Stop cynkowo-żelazowy jest niezwykle wytrzymały. Zewnętrzną powłokę cechuje duża elastyczność, dzięki czemu wykazuje wysoki stopień odporności na uszkodzenia mechaniczne. Ocynkowane wyroby wyeksponowane na umiarkowane działanie szkodliwych substancji mogą wytrzymać ok. 50 – 60 lat bez żadnego szwanku.
Prawidłowo wykonana usługa cynkownicza jest z pewnością droższa od jednorazowego malowania blachy. Zapewnia jednak większą trwałość. Ocynk nie łuszczy się, dlatego możemy być pewni, że nasza konstrukcja będzie nienagannie się prezentować nawet po długim czasie.
Cynkowanie ogniowe umożliwia precyzyjne pokrycie powłoką antykorozyjną zarówno drobnych, jak i wielkogabarytowych produktów metalowych. W zależności od potrzeb w tym celu wykorzystuje się duże wanny lub piece z wirówką. Usługi tego typu są ogólnodostępne. Świadczą je przedsiębiorstwa na terenie całego kraju. Kąpiel w gorącym cynku spełni nawet najbardziej wygórowane oczekiwania użytkowników. To z pewnością lepszy wybór od tradycyjnego malowania. Nawet najdroższa farba z czasem zacznie odpadać. Jeśli zależy nam na oszczędności czasu i pieniędzy, powinniśmy zrezygnować z tego rozwiązania.
Czy ocynk ogniowy ulega korozji?
Ocynk ogniowy, podobnie jak pozostałe typy powłok antykorozyjnych jest narażony na szkodliwe działanie wilgoci. Z czasem na metalowej powierzchni mogą się pojawić białe ślady. Jest to tzw. biała korozja. Na szczęście jej obecność obniża jedynie walory estetyczne konstrukcji. Właściwości ochronne pozostają bez zmian.
Kolejną dobrą wiadomością jest fakt, że nalot można łatwo usunąć. Proszkowy produkt korozyjny błyskawicznie znika z powierzchni metalu. Warto dodać, że rdza w kolorze bieli pojawia się tylko wtedy, gdy ocynkowane wyroby są stosunkowo nowe i nie zdążyły się jeszcze pokryć patyną. Co ciekawe, paradoksalnie biała rdza zwiększa ochronę przed korozją.
Patyna skutecznie hamuje wiele reakcji chemicznych. Specjaliści podkreślają, że chroni stalowe elementy od kilku miesięcy do maksymalnie 2 lat. O jej wytrzymałości decydują warunki środowiskowe. Wiele uwodnionych soli cynku sprawia, że metalowa powierzchnia staje się porowata. Sól siarki uniemożliwia powstanie patyny. Z tego powodu w nadmorskich terenach nie obserwuje się tego zjawiska. Korozja zachodzi tutaj najszybciej. Stosunkowo szybko można ją zaobserwować również w silnie zanieczyszczonych miejscach.
Jak przechowywać wyroby stalowe?
Perforowanie ocynkowanych blach stalowych o grubości 2,5 mm nie wpływa na powstanie korozji. Równie bezpieczne jest korzystanie z gilotyny bądź ze specjalnych wykrojników. Należy jednak uważać, jeśli zamierzamy skorzystać z szybkoobrotowej przecinarki tarczowej. W tym wypadku możemy przyspieszyć powstanie korozji.
Gotowe wyroby stalowe najlepiej umieścić w pomieszczeniu, w którym panują sprzyjające warunki atmosferyczne. Niektórzy decydują się na umieszczenie wybranych elementów w pojemnikach wyposażonych w inhibitory korozji. Jeżeli zależy nam na trwałej ochronie, najlepiej skorzystać z profesjonalnych usług cynkowniczych. Wiele osób decyduje się też na malowanie metalowych części farbą akrylową. Jest to jednak mniej trwała powłoka ochronna.
Cynkowa powłoka antykorozyjna – jak ją dodatkowo zabezpieczyć?
Stal cynkowaną ogniową można później pokryć farbą. Malowanie proszkowe zwiększa wytrzymałość warstwy antykorozyjnej oraz poprawia wygląd konstrukcji. W tym celu wykorzystuje się podkład chemiczny przeznaczony do ocynku. Najlepiej zlecić proszkowanie renomowanemu wykonawcy, który będzie przestrzegał obowiązujących norm. W przeciwnym razie narazimy się na dodatkowe koszty.
Zaleca się, by osoby korzystające z usług ocynkowni poinformowały o pracowników o chęci późniejszego malowania najpóźniej w momencie przekazania metalowych elementów. Warstwa malarska chroni dodatkowo przed erozją. Dzięki niej działanie kwasów staje się mniej szkodliwe.
Podsumowanie: Cynkowanie ogniowe – jaką ma przewagę nad malowaniem?
W wielu marketach budowlanych i branżowych sklepach możemy zaopatrzyć się w farby przeznaczone do malowania metalu. Producenci deklarują, że specjalistyczne barwniki chronią stal przed korozją oraz poprawiają walory estetyczne konstrukcji. Niestety powłoka malarska tego typu jest nietrwała w porównaniu do ocynku. Jeżeli zależy nam na mądrym inwestowaniu swoich oszczędności, powinniśmy zdecydować się na cynkowanie ogniowe. Jest to droższe rozwiązanie, biorąc pod uwagę jednorazowy wydatek, ale w dłuższej perspektywie czasu, gwarantuje większe korzyści, nie tylko te ekonomiczne.