Cynkowanie ogniowe od wielu lat jest powszechnie uważane za najbardziej skuteczną, ekonomiczną i ekologiczną technologię chroniącą stalowe elementy przed korozją spowodowaną niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Cynkowa warstwa ochronna jest bardzo wytrzymała. W najkorzystniejszym klimacie może służyć użytkownikom nawet przez wiek.

Spis treści:

  1. Cynkowanie ogniowe – co powinieneś wiedzieć o kąpieli cynkowej?
  2. Cynkowanie ogniowe – właściwości powłoki antykorozyjnej
  3. Zalety cynkowania ogniowego
  4. Sposoby obróbki stali po cynkowaniu ogniowym
  5. Podsumowanie: Cynkowanie ogniowe – ekologiczna powłoka antykorozyjna

Cynkowanie ogniowe –  co powinieneś wiedzieć o kąpieli cynkowej?

Cynkowanie ogniowe polega na zanurzeniu w gorącym stopie cynkowym stalowych elementów. Przed kąpielą są one odpowiednio przygotowane i oczyszczone, by zapewnić pomyślność całego procesu. Metoda ta umożliwia dotarcie do trudnodostępnych miejsc, dzięki czemu warstwa ochronna powstaje na całej powierzchni. Osiągnięcie takiego efektu jest niemożliwe przy cynkowaniu galwanicznym. Z tego powodu technologia zanurzeniowa cieszy się ogromną popularnością w wielu branżach, m.in. w:

  • budownictwie,
  • telekomunikacji,
  • energetyce,
  • transporcie,
  • ochronie środowiska.

W temperaturze ok. 440oC – 460oC następuje błyskawiczna reakcja cynku z żelazem. W ten sposób wytwarza się trwała powłoka antykorozyjna. Jej trwałość jest uzależniona od grubości, a także od środowiska, w którym się znajduje. Powłoka wytrzymuje od kilku do kilkudziesięciu lat bez żadnej awarii. To ogromna oszczędność zarówno dla domowych budżetów, jak i dla gospodarki.

Cynkowanie ogniowe – właściwości powłoki antykorozyjnej

Cynkowa warstwa wykazuje wysoki stopień odporności na ścieranie, uszkodzenia mechaniczne oraz erozję. Cechuje ją wysoka przyczepność i brak porowatości. To idealne podłoże do różnych form dalszej obróbki. Warto podkreślić, że po utlenieniu się wierzchniej powłoki, stop żelaza i cynku nadal chroni stal przed korozją. Trwałe połączenie cynku z metalem zwiększa walory użytkowe ocynkowanych części.

Na wygląd i grubość powłoki antykorozyjnej wpływa skład chemiczny stali oraz stopień chropowatości całej powierzchni. Aby uzyskać metaliczny połysk, a także odpowiednie parametry cynkowej warstwy, trzeba zwrócić uwagę na ilość krzemu. Najlepiej, by jego wartość była niższa niż 0,03%. Przy większej ilości powstanie grubsza powłoka w kolorze szaro-matowym. Będzie ona równie trwała.

Nadmiar krzemu osłabia powłokę. Jest ona bardziej podatna na uszkodzenia. Wysoki stopień kruchości prowadzi do nadmiernego uszczerbku, generując wiele strat, nie tylko finansowych. Z tego powodu przed przystąpieniem do cynkowania ogniowego, należy się upewnić, że stal spełnia wymogi ściśle określone w międzynarodowych normach. Jeśli brakuje Ci pewności, czy Twoja planowana inwestycja jest opłacalna, skontaktuj się już dziś z ekspertem ocynkowni Termoprod, który udzieli Ci wyczerpującej odpowiedzi.

Zalety cynkowania ogniowego

Prawidłowo wykonane cynkowanie ogniowe tworzy wytrzymałą warstwę ochronną o grubości 70 – 150 mm. To w zupełności wystarcza, by zabezpieczyć stalową konstrukcję przed korozją na wiele lat. Według statystyk ocynkowane elementy wytrzymują w umiarkowanym klimacie korozyjnym nawet pół wieku. Takiej gwarancji nie daje powłoka malarska.

Cynkowa powłoka antykorozyjna skutecznie zabezpiecza stalowe wyroby od wewnątrz i z zewnątrz. Jest bardzo szczelna, a jej przygotowanie wymaga mało czasu. Po kilku godzinach metalowe części są gotowe do użytku.

Warto dodać, że koszt ocynku ogniowego jest stały. Powleczone części nie wymagają dalszej obróbki ani specjalnej konserwacji. To spora oszczędność czasu oraz pieniędzy. Od teraz nie będziesz musiał się martwić nieplanowanymi wydatkami na naprawę bądź wymianę systemu chroniącego przed korozją. Zużyjesz mniej energii i innych zasobów. Zapobieganie marnotrawstwu to jeden ze sposób ochrony środowiska naturalnego.

Sposoby obróbki stali po cynkowaniu ogniowym

Ocynkowaną stal można poddać dalszej obróbce, która przedłuży trwałość zabezpieczenia. Niektórzy poddają cynkowane elementy formowaniu. Wybór tej metody jest podyktowany m.in. grubością powłoki, gatunkiem surowca, jakością powierzchni, a także narzędziami używanymi do formowania.

Kolejnym sposobem na wzmocnienie efektów cynkowania ogniowego jest spawanie. W tym celu korzysta się z różnorodnych technik, np. ze spawania laserowego, spawania łukiem czy ze zgrzewania punktowego. Decydując się na ostatni wariant, należy pamiętać o zwiększeniu siły elektrody i wartości prądu. W trakcie wykonywania tego typu czynności trzeba zadbać o odpowiednią wentylację, gdyż szkodliwe opary tlenku cynku mogą doprowadzić do wielu nieprzyjemnych sytuacji oraz dolegliwości zdrowotnych. Pamiętaj, by spawalniczą spoinę zabezpieczyć dodatkową powłoką, np. malowaniem.

Wspomniana wyżej technika nadaje metalowej powierzchni pożądaną barwę. Aby otrzymać długotrwały efekt, wybierz odpowiedni rodzaj farby. Przed koloryzacją należy usunąć wszelkie zabrudzenia i odtłuścić powierzchni. W ten sposób uzyskasz doskonałą przyczepność i perfekcyjnie pokryjesz stal wybranym kolorem.

Inną technologią obróbki stali powleczonej cynkiem jest klejenie. Służą do tego odpowiednie spoiwa na bazie poliuretanu, epoksydu bądź akrylu. Ogromną korzyścią płynącą z tego rozwiązania jest brak ingerencji w antykorozyjną powłokę. Dzięki temu zachowuje ona 100% swoich właściwości.

Podsumowanie: Cynkowanie ogniowe – ekologiczna powłoka antykorozyjna

W 1989 roku Seppler napisał w swojej publikacji pt.: Cynkowanie ogniowe – fascynacja przyszłości następujące zdanie: Kto nie niszczy środowiska naturalnego, oferować może do sprzedaży ochronę przed korozją jako sposób na ochronę środowiska naturalnego. Wydaje się, że jest to jedna z najlepszych reklam cynkowania ogniowego. Ogromne korzyści, jakie daje ta technologia, są doceniane przez przedsiębiorców i osoby prywatne na całym świecie. Ocynkowane konstrukcje służą ludzkości od wielu lat. Wszystko wskazuje na to, że ten trend utrzyma się nadal. Jeśli poważnie myślisz o przyszłości następnych pokoleń oraz środowisku naturalnym, koniecznie rozważ tę opcję. Zrób wszystko, by zadbać o bezpieczeństwo, komfort życia codziennego, a także o naszą planetę. Wybierz ekologiczną powłokę antykorozyjną, która rozwiązuje wiele społecznych i ekonomicznych problemów, z którymi zmaga się ludzkość.